Psychologia pozytywna w życiu codziennym

Marzenia – każda z nas je ma. Czasami są łatwiejsze do spełnienia – niewyobrażalna ochota na ulubioną czekoladę, a czasem wymagają motywacji i zaangażowania, żeby je urzeczywistnić – ukończenie studiów, awans, zdobycie nowej pracy, nauka języka. W poniższym artykule chcemy opowiedzieć Ci o ciekawym spojrzeniu na spełnianie marzeń i osiąganie celów z perspektywy psychologii pozytywnej i neuronauki.

Będziemy odczarowywać wizualizację, afirmację i prawo przyciągania. Pokażemy Ci, że nie są one związane z myśleniem magicznym, a wynikają z naszych predyspozycji, co udowodniono naukowo.

Złap balans w chaosie dnia codziennego

Psychologia pozytywna proponuje nam spojrzenie na człowieka jako studni zasobów i potencjału do osiągania szczęścia i harmonii mimo przeciwności losu i trudów, jakie napotykamy w życiu. Wymaga to jednak motywacji i zaangażowania. Nic nie dzieje się przecież samo.

Jak zawalczyć o swoje szczęście?

Przede wszystkim rozwijaj swoją samoświadomość, obserwuj co Ci służy, a co Cię ogranicza i bądź uważna na swoje stany emocjonalne. Kiedy czujesz się przytłoczona, odpuść, kiedy czujesz motywację, działaj. W rozpoznawaniu swoich odczuć pomogą Ci karty afirmacyjne, dzięki którym zbudujesz sobie codzienną rutynę poświęcania myślom kilku minut. To naprawdę przyjemny i rozwijający czas pełen uważności na to, co dzieje się w Twojej głowie.

 

Dlaczego afirmacje?

Tutaj wchodzi ona – neuronauka, która serwuje nam rzeczową odpowiedź na to pytanie. Nasz mózg kocha afirmacje! To jak programowanie naszej wewnętrznej nawigacji na cel, który chcemy osiągnąć. Co konkretnie programujemy? Układ siatkowaty, który zlokalizowany jest w centrum pnia mózgu. Odpowiada on za nasz poziom pobudzenia w stronę danej aktywności. Odfiltrowuje z otoczenia bodźce zbędne i przesyła do mózgu te, które uważa za ważne.

Skąd wie, co jest dla Ciebie ważne? Musisz mu to jasno i bardzo klarownie pokazać!

Wizualizacja, czyli programowanie mózgu na osiąganie celu
Krok 1: Uspokój umysł
Znajdź sobie komfortową przestrzeń, usiądź wygodnie i pomedytuj. Postaraj się uspokoić myśli i wyciszyć całe ciało.
Krok 2: Sięgnij po karty do afirmacji
Wyjmij jedną kartę i pobądź przez kilka minut z tym, co oferuje Ci jej treść. Skup się na emocjach i myślach, które wywołała karta.
Krok 3: Określ swój cel
To bardzo ważny etap. Moment, w którym uświadamiasz sobie, co właściwie chcesz osiągnąć już pozwala Twojemu mózgowi na koncentrację na doprowadzeniu Cię do określonego celu
Krok 4: Zamknij oczy i wizualizuj
Zobacz oczami wyobraźni swój cel. Niech będzie jaskrawy i żywy, mózg lubi takie doznania. Opowiedz sobie w głowie historię, którą chcesz przeżyć, obejrzyj ją z każdej strony, daj jej maksimum swojej uwagi.
Krok 5: Afirmuj na głos
Wypowiedz głośno słowa, które Cię motywują, możesz skorzystać ze słów, które przeczytałaś na karcie. Wypowiadanie intencji na głos dodaje jej mocy.
Krok 6: Zrób z tej praktyki nawyk
Regularnie dawaj sobie kilka minut na przyjrzenie się własnym emocjom, swoim marzeniom, celom i planom na przyszłość, obserwuj je, dawaj im uwagę, a Twój mózg będzie wdzięczny za wskazówki, które mu dostarczasz.
Yaaay! Teraz jesteś gotowa! Jedyne, co musisz zrobić, to zaufać sobie i działać, działać, działać (nie zapominając przy tym o odpoczynku!).

Co blokuje Cię przed osiąganiem celów?

Nie będziesz chyba zaskoczona, gdy powiemy Ci, że głównym blokerem rozwoju jest lęk, stres i obawy. Emocjonalne przytłoczenie potrafi nieźle namieszać w naszej codzienności. Twój mózg będzie miał utrudnione zadanie w aktywizowaniu Cię do osiągnięcia celu, gdy będzie przytłoczony strachem i lawiną najgorszych scenariuszy. Zamiast angażować energię w paraliżujące obawy postaraj się zadać sobie pytania:
Czego mi trzeba w tym momencie?
Co chcę zrealizować w tym tygodniu?
Gdzie chcę być za miesiąc, pół roku?

Wypisz swoje cele na kartce, zaakceptuj niepewność (w duchu zasady “bój się i działaj”), utul swoje lęki, puść się w to, co Cię fascynuje i daje Ci poczucie sensu.

Jak KARTY AFIRMACYJNE DLA CIAŁA I UMYSŁU mogą Cię wesprzeć?
Wizualizacja i afirmacje to nie życzenia do wszechświata o to, żeby zrobił robotę za nas i uczynił nas szczęśliwym. To sposób na wydobywanie Twojego ukrytego potencjału i metoda przyglądania się własnym mocnym stronom, emocjom, potrzebom. Wszystko to jest w naszym życiu niezbędne do radzenia sobie z wyzwaniami, budowania zaangażowanych relacji, spełniania swoich marzeń.

Jeśli zawsze chciałaś spróbować pracy z afirmacjami, to bardzo zachęcamy Cię do rozpoczęcia tej przygody z naszymi kartami:
– będzie Ci łatwiej się zmotywować do codziennego samorozwoju,
– zbudujesz nawyk poświęcania sobie chwili w ciągu dnia,
– zyskasz nowe narzędzie do łapania balansu w zaganianym świecie
Kartę możesz wyciągać po przebudzeniu, jako intencję na dobry dzień lub w trakcie praktyki jogi, aby zwiększyć swoją uważność na siebie. A może masz swój pomysł na korzystanie z kart? Wszystkie ruchy dozwolone!
Mów do siebie czule <3

Author Dorota