Jedną z najbardziej podstawowych funkcji ludzkiego ciała jest oddychanie, które nie tylko dostarcza organizmowi tlenu, ale może także oczyścić umysł i rozluźnić mięśnie.  Jednak okazuje się, że wiele osób nie oddycha w sposób, który pozwala organizmowi funkcjonować tak, jak powinien.

Oddech wpływa na wszystko:

  • Łagodzi niepokój, redukuje stres i zmniejsza napięcia w ciele.
  • Pomaga usuwać toksyny z organizmu.
  • Pomaga optymalnie dotlenić organizm i wszystkie jego narządy.
  • Wpływa na zwiększenie wewnętrznej równowagi, kontroli umysłu i myśli.
  • Pomaga kontrolować fizjologiczne i psychologiczne reakcje na stres.
  • Wzmacnia płuca oraz mięsień przepony.
  • Wzmacnia odporność, pamięć oraz koncentrację.

Jak prawidłowo oddychać?

Prawidłowo oddychamy, kiedy nasz oddech jest długi, spokojny i głęboki oraz występuje nisko w jamie brzusznej. Kluczową rolę tu ma mięsień przepony. Jeżeli z kolei oddech jest krótki, płytki i występuje wysoko w klatce piersiowej, to mamy do czynienia z niewłaściwym sposobem oddychania. 

Wykonaj następujące ćwiczenie, aby sprawdzić jak oddychasz:

Prawą rękę połóż na klatce piersiowej, a lewą na brzuchu. Weź głęboki oddech, licząc do trzech. Kiedy to robisz, która ręka najbardziej się porusza?

Jeśli to prawa ręka (ta na klatce piersiowej), to oddychasz klatką piersiową. Jeśli to lewa ręka (ta na brzuchu), to znaczy, że oddychasz z jamy brzusznej. Dlatego też dążymy do tego, żeby oddychać właśnie z poziomu brzucha.

Kiedy oddychasz klatką piersiową, twoje oddechy są krótkie i płytkie, ponieważ pobierają powietrze tylko z górnych części płuc. Dna twoich płuc są większe i pełniejsze. To tam twoje płuca przechowują większość powietrza i to tam chcesz gromadzić oddech przy każdym wdechu.

Tylko wtedy, gdy wykonujesz wydech prawidłowo, możesz usunąć toksyny, takie jak dwutlenek węgla, i pozwolić na powrót świeżego tlenu. Korzystanie z dolnych płatów płuc jest bardzo ważne. Całkowite ich opróżnienie i ponowne napełnienie zapewnia optymalne dotlenienie organizmu.

Jedną z kategorii Asana Cards są techniki oddechowe, które pomogą w usprawnieniu procesu świadomego oddychania.

Oddech jest niezwykle ważny podczas wykonywania pozycji jogowych, ale również stanowi kluczowy element podczas medytacji. Obserwując swój oddech, uwalniamy nasz umysł od natłoku myśli, wyciszamy się, relaksujemy nasze ciało i otwieramy serce. 

Regularna praktyka świadomego oddechu nawet przez kilka minut dziennie pomoże nam uzyskać stan równowagi pomiędzy ciałem i umysłem oraz osiągnąć wewnętrzny stan balansu i harmonii w codziennym życiu.